Zdravé tuky jsou v jídelníčku jednoznačně výhodou

 

Spoustu let byl propagován názor, že se z jakéhokoliv tuku přibírá, a tím se zvyšuje i hladina cholesterolu, která pak způsobuje celou řadu zdravotních problémů. V současné době však víme, že zdravé tuky nic takového na svědomí nemají, pokud se konzumují v rozumné míře.

Zdravé tuky dodávají do lidského těla vysoké množství prospěšných a důležitých látek. Ať už jde o esenciální mastné kyseliny (omega 3,6,9, nenasycené a mononasycené mastné kyseliny atd.), nebo důležité fytosteroly a vitaminy, které jsou v těchto esenciálních mastných kyselinách rozpustné. Omega 3 tuky jsou naprosto nejzásadnější pro fungování a metabolizmus tzv. dobrých prostaglandinů, které mají pozitivní účinek na celkovou harmonii a rovnováhu všech důležitých procesů v lidském těle. Black seed oil z pravého egyptského kmínu je skutečným pokladem a ochranným štítem s nepřeberným množstvím pozitivních účinků. MCT tuky jsou zdrojem efektivní energie jak pro sportovní výkon, tak např. pro přerušovaný půst. Veškeré naše produkty jsou GMO free, se sníženým, nebo nulovým obsahem balastních aditiv.

Špatným tukům se vyhýbejte

V první řadě je nezbytné rozlišovat esenciální mastné kyseliny a trans mastné kyseliny, což jsou umělé tuky, které do těla dostáváte nezdravým jídlem. Právě kvůli špatným tukům se pak spousta lidí vyhýbá i těm zdravým, což je ale chyba.

Ano, ze špatných tuků přibíráte na váze, ucpávají se vám tepny, hrozí vám i spousta nemocí. Pokud však do svého jídelníčku zařadíte i dobré tuky, jako jsou nenasycené tuky a omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny, mají opačný účinek. Pomáhají vám totiž zvládat nálady a udržovat duševní pohodu, bojují proti únavě, a dokonce můžete dostat pod kontrolu svou váhu.

Zdravé tuky a jejich zdroje

Za dobré tuky jsou označovány tuky mononenasycené a polynenasycené, přičemž mají pozitivní dopad na srdce, cholesterol i celkové zdraví. Snižují riziko srdečních onemocnění či mrtvice a také snižují špatný cholesterol a zvyšují ten dobrý. V neposlední řadě zabraňují abnormálním srdečním rytmům, bojují proti zánětu, snižují krevní tlak a zamezují ateroskleróze.

Přidáním zdravých tuků do stravy můžete přispět k tomu, abyste se cítili spokojenější. Nebudete mít ani takový hlad.

Zdrojem mononenasycených tuků jsou olivové, řepkové, arašídové a sezamové oleje, avokádo, olivy, ořechy (mandle, lískové a pekanové ořechy, kešu) a burákové máslo. Zdrojem polynenasycených tuků jsou zase semínka slunečnicová, sezamová a dýňová, dále semínka lněná, vlašské ořechy, mastné ryby, sójový olej a sójové mléko či tofu.

Námi doporučované zdravé tuky: https://www.jsmeproimunitu.cz/zdrave-tuky/

olej kokos

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz